pradi
 

















 
 
 
 
 Atviras nukentjusiosios pasakojimas sukl audring diskusij apie visuomens dorovines nuostatas ir seksualin moter inaudojim
 
 

Prajus ketvirtadien Šiauli apygardos prokuratroje vykusi atri ekspert apskrito stalo diskusija parod, kad skirtingas dorovs suvokimas visuomenje, nukentjusij stigmatizavimas ir alyje vyraujantis skurdas tik skatina moni prekyb ir sekso industrij alyje.

Lietuvos Caritas ir Šiauli apygardos prokuratros inicijuotoje diskusijoje dalyvavo Vytauto Didiojo universiteto Socialini moksl fakulteto dekanas prof. Jonas Rukus, Šiauli apygardos teismo teisjas Raimundas Jurgaitis, Šiauli apygardos prokuratros Organizuot nusikaltim ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Ramnas Dobrovolskis, Panevio apygardos prokuratros Organizuot nusikaltim ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Nida Grunskien, Šiauli apskrities policijos virininko pavaduotojas Robertas Jagminas, Šiauli vyskupijos Caritas direktorius Egidijus Venckus ir kiti teissaugos ir Banyios atstovai.

Renginio dalyvius pasveikino Šiauli apygardos vyriausiasis prokuroras Aivaras Povilaitis ir Šiauli miesto mero pavaduotoja Alma Javtokien.

Ekspertai paymjo, kad bene vienintel ir efektyviausiai pagalb nukentjusiosioms ms alyje teikianti organizacija yra Lietuvos Caritas. Organizacija nuo 2001 met rudens gyvendina projekt „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“.

Pasak Vytauto Didiojo universiteto Socialini moksl fakulteto dekano prof. J. Rukaus, apie prekybos monmis problem reikia kalbti per stigmos ir socialinio jautrumo aspektus.

„Problem skatina susidar netiktini ekonominiai skirtumai tarp provincijos ir didmiesi. Nukentj asmenys jauia gd, paeminim, kalts jausm, visuomens atstmim. Visa tai patiriama nuo pat pirmj dien. Toks procesas vyksta nepertraukiamai“, − sak J. Rukus.

Šiauli apygardos teismo teisjas R. Jurgaitis papasakojo apie savo patirt nagrinjant bylas susijusias su prekyba monmis. Nuo 2006 met Šiauli apygardos teisme inagrintos penkios tokio pobdio bylos.

„Merginos vykti usien daniausiai suviliojamos silant gerai apmokam darb. Patyrusios prievart merginos vliau labai nenoriai duoda parodymus, dl patirt igyvenim“, − teig teisjas R. Jurgaitis.

Pirm kart tokio pobdio diskusijoje apie savo skaudius igyvenimus atvirai ir isamiai papasakojo viena i Lietuvos Carito globojam nukentjusij.

Dabar jau pilnamet mergina atvirai papasakojo apie paauglystje patirt smurt ir prievart, apie sutenerius, kurie apgauls ir antao bdu iviliojo mergina dirbti neva gerai apmokamo darbo usienyje. Isamiai ir atvirai papasakota merginos istorija sukrt visus diskusijos dalyvius.

Nukentjusiai merginai Didiojoje Britanijoje pabgti nuo skriaudj padjo vietin policija, kuri pasirpino merginos ir jos vaik saugumu bei grimu namus. Lietuvoje merginai pagalb suteik Carito darbuotojos.

„Visuomenei neturint moralini svert, moter paklausa tik didja. Tai lemia pirmiausia materialiniai dalykai. Atsiranda naujos moter inaudojimo veiklos rys, kaip „web“ modeliai, kai u pinigus merginos internete atlieka lytinius aktus. i veikl traukiami ir nepilnameiai asmenys“, − apie naujas prostitucijos formas sak Šiauli apygardos prokuratros Organizuot nusikaltim ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas R. Dobrovolskis.

Lietuvos Carito atstovai paymjo, kad visuomenje vyraujanti pakantumo tokiems nusikaltimams atmosfera sukuria nebaudiamumo atmosfer.

Diskusijose dalyvavusio krepinio trenerio Antano Sireikos teigimu, kai kuriose alyse prostitucija yra teisinta. Anot A. Sireikos, reikia pripainti, kad yra dalis moter, kurios savo noru usiima minta veikla.

Šiauli policijos atstovai buvo kategorikai nusiteik prie galim prostitucijos legalizavim alyje.

„Legalizavus prostitucij problema neinyks. Tiesiog tie mons, kurie organizuoja mergin pardavim imt dominuoti tokiame versle. Situacija dar labiau pablogt“, − savo nuomon isak Šiauli apskrities policijos virininko pavaduotojas R. Jagminas.

Daug diskusij sukl advokates Violetos Savickiens teiginiai, jog toli grau ne visos moterys, pakliuvusios prekeivi monmis tinklus, yra aukos.

„Jei jau sutikai su pasilymu tapti prostitute, priimk ir pasekmes, nesvarbu ar tai butu smurtas, inaudojimas, ikryplikos klient ugaidos. Na, o verbuotojai ir suteneriai yra tiesiog to verslo vadybininkai”, – savo nuomon isak inoma advokat.

Advokats V. Savickiens poiriui prietaravo Panevio apygardos prokuratros prokuror N.Grunskien, teigdama, kad reikia visada atsiviegti aplinkybes, istumianias moteris sekso vergij.

Didel patirt nagrinjant tokio pobdio bylas turinti prokuror isamiai papasakojo apie verbuotoj taktikas, apie tai, kaip nelengva nukentjusioms moterims duoti parodymus prie savo kankintojus.

Advokat V. Savickien paymjo, kad kalbti reikia daugiau apie moral t asmen, kurie naudojasi prostitui paslaugomis.

Diskusijos dalyviai atkreip dmes, kad seksualumo propagavimas iniasklaidoje yra alingas vaikams, kuri moralins vertybs dar tik formuojasi.

Šiauliuose vykusi diskusija baigsi Šiauli vyskupijos Caritas direktoriaus Egidijaus Venckaus mintimis, kad atviras ir isamus problemos vardijimas turi suvienyti dar didesnms pastangoms kovoti prie prekyb monmis ir prostitucij Lietuvoje.

Lietuvos Caritas numato panaias diskusijas ir kitus renginius organizuoti ir kituose Lietuvos miestuose. Daugiau apie Lietuvos Carito vykdom projekt „Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms“ galite suinoti internete www.caritas.lt  ir www.anti-trafficking.lt  

Daugiau informacijos:
Projekto koordinator
Kristina Miinien
Mob. tel.: 8 671 32 147

 
 
   
 
     
1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalik interneto tarnyba, info@kit.lt
 
  pradi